zastosowanie oregano
Zioła

Do czego używać oregano?

Jestem pewna, że wiesz, że oregano jest pyszne, ale czy znasz różnorodne możliwości jego wykorzystania?

Czy wiecie, że oregano można stosować w celu wzmocnienia smaku potraw, złagodzenia łagodnego bólu, zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy nastroju? Oregano to pyszna przyprawa, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów o których być może nie wiedzieliście. Zaprezentuję Wam różne zastosowania oregano i sposoby na wykorzystanie jego zdrowotnych właściwości.

Oregano może być stosowane jako naturalny środek na częste dolegliwości, takie jak bóle głowy, zębów, kaszel i przeziębienie, ból brzucha lub wzdęcia, ból gardła lub ból ucha. Możemy stosować oregano na skórze, na przykład do leczenia trądziku lub w produktach do pielęgnacji włosów. Dzięki oregano szampony i odżywki zyskują niezwykłe właściwości!

Gotowanie z oregano

Oregano jest używane w wielu daniach kuchni śródziemnomorskiej i jest głównym składnikiem niektórych włoskich sosów. To zioło ma wspaniały smak, który dobrze komponuje się z pomidorami, czosnkiem i cebulą. Mnie bardzo mocno kojarzy się z pyszną włoską pizzą :).

Oregano to wieloletnie zioło, które często rośnie dziko w całym regionie Morza Śródziemnego. Używa się go od wielu lat w kuchniach całego świata ze względu na jego charakterystyczny smak i aromat. Można je z łatwością uprawiać w przydomowych ogródkach a nawet na parapecie kuchennym :). Dzięki temu można z niego szybko skorzystać podczas gotowania, dorzucić do zupy, sosu, dipu. Ususzone oregano nadaje się do naprawdę wielu różnych potraw, ja dodaję je niemal do wszystkiego. Czasem wzbogaca najzwyklejszą kanapkę z serem i pomidorem – dodaje do niej smaku oraz… zdrowia! 🙂

Zapobieganie i leczenie chorób

Oprócz zastosowań kulinarnych oregano ma również właściwości lecznicze, ponieważ zawiera przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne. Odkryto, że oregano pomaga zapobiegać chorobom, a także je leczyć. Uważa się, że zioło jest skutecznym naturalnym leczeniem takich stanów jak: przewlekłe choroby, otyłość, astma. Oregano jest naturalnym antybiotykiem, podobnie jak czosnek, warto więc po nie sięgać gdy tylko czujemy, że jakaś choroba chce nas zaatakować. W przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi – warto robić napary z tego niezwykłego zioła.

Oregano jako środek odstraszający owady

Oregano to rodzaj zioła, które było używane od czasów starożytnych w leczeniu wielu różnych schorzeń. A ostatnio obserwujemy wzrost zainteresowania jego użyciem jako środka odstraszającego owady i naturalnego pestycydu.

Roślina ta ma naturalnie silny zapach, a gdy wchodzi w reakcję z powietrzem, uwalnia substancje chemiczne, które mogą zwalczać owady, w tym komary. Wczesne badania wykazały, że roślina ta ma również właściwości, które sprawiają, że jest przydatna do zwalczania innych rodzajów szkodników, takich jak pchły i roztocza.

Leczenie problemów oddechowych u psów i kotów

Oregano to zioło wykorzystywane jest w aromaterapii oraz jako naturalny lek na niektóre schorzenia. Można je stosować w leczeniu problemów oddechowych u psów i kotów. Jest tradycyjnie stosowane w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, astmy, kaszlu i innych problemów związanych z płucami.

Można je podawać zwierzętom domowym, dodając go do jedzenia lub umieszczając liście w nosie lub uszach. Jeśli chcesz, aby Twój zwierzak czerpał korzyści z oregano, ale nie chcesz, aby sam je zjadał, możesz dodać wysuszone liście do legowiska swojego zwierzaka lub spryskać je również rozcieńczonym roztworem oregano.

Oregano – uniwersalne zioło przydatne w każdym domu

Jeśli chcesz wieść zdrowe i szczęśliwe życie to najpewniej powinieneś używać oregano. Nie tylko pomoże wzbogacić smak przygotowywanych przez Ciebie potraw, ale pomoże zachować zdrowie Tobie i Twoim pupilom.

5 6 votes
Article Rating

Może to Cię zainteresuje...

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments