pozostałe

Patelnia granitowa: co musisz o niej wiedzieć?

Potrzebujesz odpornej patelni, której będziesz używać przez wiele lat? Z pewnością warto zastanowić się nad kupnem patelni kamiennej. Tak jak większość osób, często smażysz w kuchni różne pyszne dania, zatem dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w naczynie wysokiej jakości. Jeżeli zastanawiasz się, czym cechują się patelnie kamienne, to powinieneś przeczytać ten artykuł.

Patelnia granitowa jest bezpieczna dla zdrowia

Często spotyka się rozważania na temat tego, czy patelnie granitowe są na pewno bezpieczne dla zdrowia. Wynika to prawdopodobnie z różnych mitów, jakie narosły wokół samego aluminium – materiału, który stanowi trzon tego typu naczyń. Faktycznie, aluminium to materiał, który może wnikać do ludzkiego organizmu, a do tego w dużym natężeniu ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jednakże trzeba koniecznie wiedzieć, że współczesne metody obróbki glinu różnią się znacznie się od dawnych metod. Ponadto, dzięki granitowej powłoce samo aluminium nie ma jakiejkolwiek styczności z żywnością.

Pojawia się kolejne pytanie związane z granitową powłoką, a mianowicie,czy może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie? Otóż zdecydowanie nie, gdyż granit to naturalny materiał, który jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Oprócz tego cechuje się wysoką odpornością na ścieranie, dlatego nie musisz martwić się o to, że go uszkodzisz.

Różnica między granitową a ceramiczna patelnią

Trudno znaleźć najlepszą patelnię granitową, ponieważ wszystko zależy indywidualnych wymagań i preferencji. Jeżeli zależy Ci na naczyniu bardzo trwałym, bezpiecznym dla zdrowia i posiadającym powłokę nieprzywierającą, to bez najmniejszych wątpliwości powinieneś wybrać patelnię granitową. Można przy tym zastanowić się, czy to na pewno jedyna opcja, bo pojawiają się wątpliwości:

  1. jak naczynie granitowe wypada w porównaniu z innymi rodzajami patelni?
  2. lepiej wybrać patelnię granitową czy patelnię ceramiczną?

Takie pytania zadaje sobie wiele osób, przede wszystkim borykających się z alergiami. Jak się okazuje, oba rodzaje patelni są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Cechują się doskonałym przewodnictwem cieplnym i można smażyć na nich bez dodawania tłuszczu.

Trzeba jednak przyznać, że patelnie granitowe wypadają lepiej, jeśli chodzi o wytrzymałość oraz właściwości nieprzywierające.

Jak myć patelnię granitową?

Czyszczenie patelni granitowej nie jest specjalnie trudne, co z kolei jest kolejną zaletą tego typu naczyń. Najlepszym sposobem jest mycie naczynia przy pomocy wody z małą ilością płynu do mycia. Dodatkowo można użyć domowych metod, wśród których jest:

  1. woda z octem,
  2. soda oczyszczona,
  3. kwasek cytrynowy.

Jakich czynności nie należy wykonywać w przypadku mycia patelni granitowej? Z pewnością nie wolno myć jej w zmywarce, niezależnie od materiału, ponieważ można w ten sposób uszkodzić powłokę.

Podsumowanie

Dzięki temu poradnikowi już na pewno masz odpowiednią wiedzę dotyczącą granitowych patelni. Masz też pewność, że to wysokiej jakości naczynia, bezpieczne dla zdrowia. Podczas zakupów warto sprawdzić ofertę sprawdzonego, branżowego sklepu, takiego jak Prymus AGD.

Może to Cię zainteresuje...